Ние се гордеем, че нашият род е пуснал корени в Панагюрище, на една свята българска земя, че заедно с другите панагюрски родове правим онзи народностен белег, който ни характеризира с гордата дума „панагюрец”, която е носила и носи респект навсякъде по българската земя, а и в чужбина.
Корените на Цоцорковия род отиват дълбоко във вековете назад. Документирано родоначалник на фамилията е Стоян Атанасов Бояджи, роден през 1806 г., син на Атанас Бояджи, роден между 1770 – 1780 г. Галено на Стоян Бояджи са казвали Цоцо, както е обичайно в Панагюрище на Стоян или Стоянка да казват Цоцо или Цоца. Стоян Бояджи се е занимавал с бояджийство, занаят, който процъфтява в града с развитието на абаджийството в началото на 19 век.
|
Продължение...
|
По случай 70-годишнината от откриването на Панагюрското златно съкровище Фондация „Цоцорков род” обявява Конкурс за самостоятелно изследване на тема
„Пътят на Панагюрското златно съкровище от древността до наши дни”.
Целта е конкурсът да даде възможност на учениците да разкрият и изразят своя творчески талант и идея. Да се събуди интересът им към античната история, да провокира интерес към изследователска работа.
|
Продължение...
|
На 2 май 2018 г. на местността Оборище, където преди 142 г. оборищенските депутати – „най-честните, идеални личности измежду народа”, според Захари Стоянов, взимат решение за въстание, се връчиха наградите на името на проф. д-р Лъчезар Цоцорков. Награждаването беше част от националните тържества по случай годишнината от Априлската епопея през 1876 година.
Наградите се връчиха от Димитър Цоцорков – зам.-председател на фондация „Цоцорков род” и син на проф. д-р Лъчезар Цоцорков.
„За истинския българин винаги духовно начало е бил зовът на патриарха на нашето Възраждане Паисий: „Българино, не забравяй своя род, история и език!”, се обърна към присъстващите Димитър Цоцорков и продължи:
|
Продължение...
|
В памет на проф. д-р Лъчезар Цоцорков фондация "Цоцорков род" учреди национална награда на негово име за спечелилите призови места в ученически конкурс, посветен на 140 години от Освобождението на България.
Според Регламента на конкурса, публикуван в медиите и изпратен до средните училища в страната, в националния конкурс за краеведско изследване на тема „Освобождението на моя роден край в събития и личности” право на участие имаха учащите от 10 до 12 клас. Крайният срок за получаване на разработките беше 3 март 2018 г. – Национален празник и Ден на Освобождението.
|
Продължение...
|
„ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА МОЯ РОДЕН КРАЙ В СЪБИТИЯ И ЛИЧНОСТИ” ЗА НАГРАДАТА НА ИМЕТО НА ПРОФ. Д-Р ЛЪЧЕЗАР ЦОЦОРКОВ
В памет на проф. д-р Лъчезар Цоцорков фондация "Цоцорков род" учреди национална награда на негово име за спечелилите призови места в ученически конкурс, посветен на 140 години от Освобождението на България.
Темата на конкурса е
„Освобождението на моя роден край в събития и личности”
и има за цел да даде възможност на учениците да разкрият и изразят своя творчески талант и идея. Да се събуди интересът им към историята на родния край, да провокира интерес към изследователска работа.
Конкурсът е предизвикателство за участниците да изобразят българската история по оригинален, забавен, сериозен, драматичен и какъвто и да било начин. Използвайки въображението си да докажат, че историята може да бъде интересна, а не само дати и факти.
|
Продължение...
|
Ще следвам кредото на баща ми, че не технологиите, а силният екип е най-важният фактор за просперитет, казва Димитър Цоцорков.
Водещи икономисти представиха наскоро социално-икономически анализи за община Панагюрище и въздействието, което най-голямото предприятие в региона – „Асарел-Медет“АД, има върху благосъстоянието на хората. От Института за пазарна икономика посочиха, че средната работна заплата за общината е над средната за Пазарджишка област и за страната като цяло. Тук минната индустрия се развива в хармония с оптичното и текстилно производство, биоземеделието, винопроизводството и туризма, като посещаемостта в местните музеи е пет пъти над средната за страната. Заради далновидните инвестиции в развитие на производството и значимите социални проекти на предприятието, озаглавих репортажа от Панагюрище, публикуван в брой 8757 на „Стандарт“ от 10 юли т. г., „Асарел-Медет“ – бялата лястовица на България“. А видяното на място стана повод да разговаряме за постигнатото досега и за бъдещите планове с Димитър Цоцорков – председател на Управителния съвет на „Асарел-Медет“, син на починалия през май 2017 г. дългогодишен изпълнителен директор и председател на Надзорния съвет на предприятието проф. д-р Лъчезар Цоцорков, който беше почетен председател на Българска минно-геоложка камара и един от най-големите ни съвременни дарители и меценати.
|
Продължение...
|
Пътуващото лятно кино на БНТ спря и в Панагюрище. Но какво би било пътуващо кино без да си спомним за киното на Панагюрище и неговия доайен Димитър Цоцорков. За историята на киното в Панагюрище разказва накратко Ирина Ботева - историк и изпълнителен директор на фондация "Цоцорков род". |
Продължение...
|
На 16 май 2017 г. ни напусна проф. д-р Лъчезар Цоцорков – председател на Управителния съвет на фондация „Цоцорков род”.
Проф. д-р Лъчезар Цоцорков е един от основните инициатори за провеждането на Първата родова среща на Цоцорковия род през 2001 г., като е двигател за развитието на тази идея и превръщането й в родова традиция. Той е един от инициаторите, учредителите и дарителите за създаването на фондация „Цоцорков род“ и е избран за председател на нейния Управителен съвет от основаването й през 2011 г.
Проф. д-р Лъчезар Цоцорков е председател на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“ АД – най-голямото и структуроопределящо предприятие в община Панагюрище и Пазарджишка област, едно от водещите индустриални предприятия в страната, лидер в българския рудодобив. Носител е на най-високото държавно отличие – орден „Стара планина – първа степен“. Почетен гражданин е на Панагюрище и на Стрелча. Носител е на престижната награда „Мениджър на годината`2009“. Инициира, реализира и подпомага многобройни проекти в община Панагюрище и страната в областта на образованието, здравеопазването, спорта, научните изследвания и екологията. Като меценат на културата многократно е удостояван с наградата „Златен век“ от Министерството на културата. Носител е на наградата „Оборище“ на Сдружението на възрожденските градове за проектите, насочени към опазване на националната ни памет и идентичност. Един от най-ярките дарителски проекти, реализирани с негова подкрепа, е за изграждането на уникалната зала трезор за Панагюрското златно съкровище в Историческия музей – Панагюрище. Сред многобройните дарителски проекти, инициирани и финансирани от него, е и издаването на двойния музикален албум „Музикално съкровище от Панагюрище“, съхранил за поколенията народните и бунтовни песни от родния Панагюрски край. Благодарение на подкрепата на проф. Цоцорков са издадени десетки книги и са осъществени редица творчески проекти, осигурени са стипендии за деца с изявени дарби, подпомогнати са много нуждаещи се хора от община Панагюрище и страната. Той вярваше, че смисълът на човешкия живот е да оставим света по-добър след нас и последователно отстояваше това кредо.
|
Продължение...
|
На 1 март 2017 г. – денят, свързан с много символика за здраве и възраждащ се живот и в навечерието на националния празник на България в кино „Модерен театър” се представи филмът „Бойните маршове на България”.
Маршът „Велик е нашият войник”, изпълнен от духов оркестър „Делчо Радивчев” при читалище „Виделина – 1865” изправи на крака присъстващите в залата. Сред гостите бяха кметът на община Панагюрище Никола Белишки, председателстващият Общински съвет – Панагюрище Радка Кроснарова, кметове от общината, общински съветници, авторите на филма - режисьорът проф. Любомир Халачев – продуцент, режисьор, писател, дългогодишен преподавател и ректор на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” и сценаристът Красимир Узунов – ръководител на Информационна агенция „Фокус”.
|
Продължение...
|
|
|